Upcoming Games & Team Selection - 26/02/2022





SENIORS

FTGDCA Division 1 - NR Reeves Shield

Sunday V The Basin - 12:45 pm @ Batterham Reserve (Oval 1)

Selected Team:

  1. Jordan McDermott ©

  2. Daniel Cormack

  3. Michael Ferrand

  4. Harley McDermott

  5. Darren Ray

  6. Jayden Maddox +

  7. Nathan Kouris

  8. Olly D'Sylva

  9. Joel Davidson

  10. Darby Maling

  11. Jake Lawson


A big last game for season 2021/2022 is to be played out at Batterham Reserve against The Basin. Both First and Second XI will be playing which should make for a spirited afternoon.


Whilst both sides won't make finals this season, it would be fantastic to walk away with two wins!


If the Basin is a bit far for you to travel, our Thirds will be playing at home before they start their finals campaign the following weekend.


Also, we have two Vets teams into the Grand Final on Sunday. The Division 2 side take on Olinda at Olinda, whilst the Division 5 side will play a home Grand Final against Wantirna South - both games starting at 12:30 pm.


Go South!



FTGDCA Divison 3

Saturday V The Basin - 12:45 pm @ Batterham Reserve (Oval 2)

Selected Team:

  • Alex Dunkley ©

  • Lance Davidson

  • Micheal Sheridan

  • Xavier Kouris

  • Will Sargood

  • Caleb Davidson

  • Aaron Tanic

  • Ben Cramer

  • Cal Murphy

  • Tim Gordon

  • Tyler Bankier


FTGDCA Division 9

Saturday V Upper Ferntree Gully - Sat 1:00 pm @ Home

Selected Team:

  • Al Petersen ©

  • Dean Bromley

  • Matt Bromley

  • Marty Bourke

  • Jack Pruden

  • Jonty Savage

  • Jed Robinson

  • Connor Murphy

  • Shae Snowball

  • Nathan Weston

  • Cooper Chapman

  • Hunter Chapman

  • Brendan Hickey


JUNIORS

FTGDCA U16 Saxon Sports Shield

Saturday V Upwey Tecoma - Sat 8:20 am @ Home


FTGDCA U14 Division 3 - Bizi Web Shield

Friday V The Basin Red - 5:15 pm @ Home


FTGDCA U12 Division 2 - Kookaburra Cup (South Belgrave Blue)

Friday V Belgrave - 5:15 pm @ Belgrave Recreation Reserve


FTGDCA U12 Division 2 - Kookaburra Cup (South Belgrave Yellow)

Friday V Emerald - 5:15 pm @ Narre Warren East Reserve


FTGDCA SUPER 7's - Saxon Shield

Wednesday (Feb 23) V The Basin Green


RDCA Girls Stage 2 - Spirit

Sunday V St Andrews CC - 9:00 am @ Home


RDCA Girls Stage 1 - Stars

Sunday V Vermont - 9:00 am @ Vermont Recreation Reserve


VETERANS

FTGDCA Veterans - Division 2 Byran Mitchell Shield

GRAND FINAL: Sunday V Olinda - 12:30 pm @ Olinda Recreation Reserve


FTGDCA Veterans - Division 5 Peter Fahy Shield

GRAND FINALS Sunday V Wantirna South - 12:30 pm @ Home

21 views0 comments

Recent Posts

See All