Upcoming Games & Team Selection - 11/02/2022


SENIORS

FTGDCA Division 1 - NR Reeves Shield

Sunday V Knox Gardens - 12:45 pm @ Home

Selected Team:

  1. Jordan Mcdermott

  2. Daniel Cormack

  3. Harley McDermott

  4. Olly D'Sylva

  5. Rick Hill

  6. Lance Davidson

  7. Joel Davidson

  8. Daniel Maxwell

  9. Darby Maling

  10. Jake Lawson

  11. Darren Ray


With three rounds to go for the 2021/2022 season, it gives our first XI the chance to finish the season strong. Last week was painful losing by 1 run, but that's cricket, and we move onto tomorrows game.


We welcome Knox Gardens up the hill, in a rematch. Earlier this year, the green thumbs got the better of us as we fell short by 42 runs chasing 249 to win.


Aaron Tanic top scored with 81 and coach Daniel Cormack, was starting to hit his straps with a 78. Harley McDermott did the most damage with the ball claiming 2/50.


Knox Gardens lost last weekend to ladder leaders Lysterfield, so will be looking to make amends and push for a finals spot.


It won't be an easy task, however, hopefully our fortunes turn this week - Go South


FTGDCA Divison 3

Saturday V Knox Gardens - 12:45 pm @ Dobson Park

Selected Team:

  • Alex Dunkley

  • Shane Seamer

  • Will Sargood

  • Riley Pruden

  • Nathan Kouris

  • Caleb Davidson

  • Michael Sheridan

  • Aaron Tanic

  • Ben Cramer

  • Cal Murphy

  • Michael Ferrand


FTGDCA Division 9

Saturday V Olinda - 1:00 pm @ Olinda Green

Selected Team:

  • Al Peterson

  • Dean Bromley

  • Xavier Kouris

  • Marty Bourke

  • Matt Bromley

  • Jonty Savage

  • Jeremy Deidun

  • Jed Robinson

  • Connor Murphy

  • Hunter Chapman

  • Shae Snowball

  • Nathan Weston

  • Tyler Bankier

  • Jack Pruden


JUNIORS

FTGDCA U16 Saxon Sports Shield

Saturday V Eildon Park - 8:20 am @ Eildon Park (Oval 1 - West)


FTGDCA U14 Division 3 - Bizi Web Shield

Friday V Bye


FTGDCA U12 Division 2 - Kookaburra Cup (South Belgrave Blue)

Friday V Rowville - 5:15 pm @ Narre Warren East Reserve


FTGDCA U12 Division 2 - Kookaburra Cup (South Belgrave Yellow)

Friday V Mountain Gate - 5:15 pm @ H.V. Jones Reserve


FTGDCA SUPER 7's - Saxon Shield

Wednesday (Feb 16th) V Belgrave Swoopers - 5:15 pm @ Belgrave Recreation Reserve


RDCA Girls Stage 2 - Spirit

Sunday V Heatherdale - 9:00 am @ Heatherdale Recreation Reserve


RDCA Girls Stage 1 - Stars

Sunday V Montrose - 9:00 am @ Home

16 views0 comments

Recent Posts

See All