Upcoming Games & Team Selection - 04/02/2022


SENIORS

FTGDCA Division 1 - NR Reeves Shield

Sunday V Johnson Park - 12:45 pm @ Fairpark Reserve

Selected Team:

  1. Jordan Mcdermott

  2. Daniel Cormack

  3. Harley McDermott

  4. Olly D'Sylva

  5. Rick Hill

  6. Jayden Maddox

  7. Joel Davidson

  8. Daniel Maxwell

  9. Darby Maling

  10. Jake Lawson

  11. Darren Ray


Big weekend for our First XI, taking on Johnson Park away. After the last few weeks, our boys will be looking to batten down the hatches and play some consistent cricket.


The Sharks haven't been fairing well this season with only two wins to their name and sit under us on the ladder in 9th position.


The last time we met, was back in round two, where we took the points chasing down 162. Skipper Jorden McDermott top-scored with 60 runs and Jake Lawson took 3/24.

With four weeks left of the 2021/22 season, we'll be looking to finish strong.



FTGDCA Divison 3

Saturday V Johnson Park - 12:45 pm @ Home

Selected Team:

  • Scott Anderson

  • Callum Murphy

  • Caleb Davidson

  • Marty Bourke

  • Nathan Kouris

  • Michael Sheridan

  • Cal Murphy

  • Tyler Bankier

  • Ben Cramer

  • Tim Gordon

  • Will Sargood


FTGDCA Division 9

Saturday V Eildon Park - 1:00 pm @ Eildon Park (Oval 2 East)

Selected Team:

  • Al Peterson

  • Dean Bromley

  • Xavier Kouris

  • Liam Flanagan

  • Kean Flanagan

  • Jed Robinson

  • Shae Snowball

  • Hunter Chapman

  • Cooper Chapman

  • Jonty Savage

  • Jeremy Deidun

  • Nathan Westbrook

  • Trev Miller


JUNIORS

FTGDCA U16 Saxon Sports Shield

Saturday V Upper Lysterfield - 8:20 am @ Home


FTGDCA U14 Division 3 - Bizi Web Shield

Friday V Mountain Gate - 5:15 pm @ H.V. Jones Reserve


FTGDCA U12 Division 2 - Kookaburra Cup (South Belgrave Blue)

Friday V Eildon Park - 5:15 pm @ Narre Warren East Reserve


FTGDCA U12 Division 2 - Kookaburra Cup (South Belgrave Yellow)

Friday V St Johns Tecoma - 5:15 pm @ Home


FTGDCA SUPER 7's - Saxon Shield

Wednesday (Feb 9th) V Emerald - 5:15 pm @ Home


RDCA Girls Stage 2 - Spirit

Sunday V Templeton - 9:00 am @ Home


RDCA Girls Stage 1 - Stars

Sunday V Mooroolbark - 9:00 am @ Mooroolbark Heights Reserve


VETERANS

FTGDCA Veterans Divison 1 - Don Claringbould Shield

Sunday V Ferntree Gully - 12:30 pm @ Wally Tew Reserve - Oval 1


FTGDCA Veterans Divison 2 - Bryan Mitchell Shield

Sunday V Ferntree Gully - 12:30 pm @ Home


FTGDCA Veterans Divison 3 - David Clarke Shield

Sunday V St John Tecoma - 12:30 pm @ Menzies Creek Reserve


FTGDCA Veterans Divison 4 - Tom Jackson Shield

Sunday V Lysterfield - 12:30 pm @ Parkridge Reserve


FTGDCA Veterans Divison 5 - Peter Fahy Shield

Sunday V St Johns Tecoma - 12:30 pm @ Narre Warren East Reserve

33 views0 comments

Recent Posts

See All